Q-R-S-T

- TRÄD och BUSKAR -

Mina Växter

Q-R-S-T

- rosa videungar, ekar och annat fint -

Q-R-S-T innehåller flera släkten av träd och buskar som bidrar med många fina egenskaper i trädgården. Till exempel finns det flera ekar som är väldigt vackra utan att bli enormt stora. Bladen - ja de göder mina rhododendron när de faller om hösten.

Hit hör också vinbärssläktet, Ribes, där det finns långt flera arter och sorter som bidrar med ljuvlig blomning under våren. Rhododendron hör också hit men de är så många i min trädgård att de har fått en egen sida. Du hittar länken till den längre ner.

Ett annat släkte, Salix, under Q-R-S-T innehåller flera fina arter och här är den tidiga blomningen dessutom ett öppet skafferi för pollinerare och insekter som vaknar tidigt på våren. Och de behöver verkligen hjälp då.

Trots sammanfattningen av Q-R-S-T så är innehållet brett och det finns något för alla säsonger. Dessutom bidrar de med vackra tak och väggar.

THE PICTURES ARE ALL PROTECTED BY © AND ARE NOT TO BE USED WITHOUT MY PERMISSION

Q under Q-R-S-T

Quercus - eksläktet

Ett släkte under Q-R-S-T med långt fler arter än de vi normalt ser runt oss och flera av de är dessutom odlingsvärda i trädgården. Jag odlar en del av de som ger oss ögonfägnad i trädgården bland annat för att de är vackra men även för att löven mulchar mina rhododendron och hela lunden. Där är det bara bra att de bryts ner långsamt.

castaneifolia - kastanjeek

Växer vilt i Kaukasus och Iran och tillhör gruppen rödekar. 

Tjocka mörkt gröna, blanka blad som är avlångt utdragna och tandade. Liknar bladen hos äkta kastanj - därav namnet. Höstfärgen är först bronstonad men övergår senare i brunt.

Ekollonen är tonade i orange vid basen. Koppen har en diameter på 1.5-2.5 cm och själva ekollonen är 2.0-3.5 cm långa. Utsidan av koppen beskrivs som mossig och liknar den hos turkisk ek.

Den är mycket odlingsvärd på grund av de vackra bladen.

Hos mig har den hunnit bli cirka två meter på sju år. Den växer inte så fort.

cerris 'Marmor Star' - turkisk ek

Arten förekommer i Kaukasus och Iran

Relativt små blad som har mjukt rundade flikar och är avlångt utdragna. Bladen är gröna men de har också prickar och fläckar i ljusare grönt och gulgrönt och de bildar en fin kontrast.

En variant av turkisk ek som är odlingsvärd för de vackra bladens skull. 

Kan nå 10 meter på kontinenten men växer väldigt långsamt här.

palustris - kärrek

norra delen av centrala samt nordöstraUSA, dessutom i sydöstra Kanada

Kärreken är ett elegant träd från östra Nordamerika. Den bildar en tydligt genomgående huvudstam och från den går långa grenar ut horisontellt vid trädets mitt. I kronans topp går grenar snett uppåt och i trädets nedre tredjedel lutar grenarna något nedåt. Bladen är mycket fina med en djup och snygg lobering. På hösten färgas de i starka rödvioletta toner som får träden att sticka ut i alla miljöer.

Det svenska namnet kärrek till trost skulle jag inte plantera den i en kärrliknande miljö eftersom våra somrar är kortare och svalare i många fall. Jag odlar mina i torvpartier med hög mullhalt och som håller fukt väl men som ändå är dränerade.

palustris 'Green Dwarf'

En selektion som växer långsamt och som dessutom bildar ett litet klot. Som alla andra Q palustris får den fantastiska höstfärger. 

Mitt exemplar är cirka 1 meter efter 8 år. Rekommenderar den starkt för att skapa struktur i planteringar.

> 4 m

palustris 'Green Pillar'

Djupt inskurna, gröna och blanka blad som dessutom får en purpurröd färg på hösten. Uppåtsträvande grenar ger ett pelarformat växtsätt på en ek som blir hög med åldern. Bildar ett vackert utropstecken i planteringarna om man har plats. 

12 m

x pondaim

Q. pontica x  Q. dentata

Bladen är avlånga, 16-23 cm långa och 8-12 cm breda. Istället för det 'vanliga' utseendet med mer eller mindre flikade blad är bladen hela men med en fint tandad kant. Bladen får en vacker cognacsbrun färg och de sitter kvar väldigt länge under vintern.

Den här har blivit en favorit bland ekarna hos mig på grund av sin fantastiska höstfärg och vackra blad. Och att fägringen dessutom är lång gör det hela ännu bättre.

pontica - armenisk ek

Armenien, Kaukasus

En ek som ofta har ett buskliknande växtsätt och som dessutom växer mycket långsamt. Artnamnet syftar på ett namn från det antika Grekland på regionen vid de svarta havets södra stränder.

Arten har ovala till brett elliptiska mellangröna blad som kan vara upp till 25 cm långa och som har en skarp spets. Mittnerven och bladskaftet har en vacker gul färg, tydligt parallella nerver och en tandad kant. Varje bladnerv slutar dessutom i en liten utåtriktad tand vid bladkanten. Får också en vacker gul höstfärg.

De kvinnliga blommorna sitter i oansenliga samlingar medan de manliga däremot sitter i mer uppseendeväckande olivgula hängen. Blommar i april till maj beroende på våren.

Ekollonen är nästan 5 cm långa och kommer ofta i skottspetsarna i samlingar om 2-5 stycken. De mognar i september till oktober beroende på hur hösten är och var man bor. 

En av de vackraste ekar jag vet... Men den är bara härdig i södra Sverige.

rubra - europeisk rödek

Blir med tiden ett stort träd med en bred och luftig krona men som också är lite oregelbunden. Arten klarar värme bra.

Bladen är djupt gröna och något blanka men de är också relativt långa men med djupa flikar. Flikarna är spetsiga i toppen. Bladen är vackra i sig men när de fantastiska höstfärger breder ut sig är trädet praktfullt. Får oftast gula till orange toner först men övergår i djupt purpurrött nästan lila toner.

Trivs bäst på mullrika och fuktighetshållande jordar med inslag av lera.

rubra 'Bolte's Gold' - (Aurea-grp)

Östra Nordamerika

Den här sorten är annorlunda eftersom den har lysande guldgula blad i utspringet. Bladen går sen över i limegrönt men är även då mycket fina. Höstfärgerna är som hos andra ekar orange och röda. 'Bolte's Gold' har fördelen att den tål mer sol än till exempel 'Aurea' gör.

Trivs i ett vindskyddat läge.

ca 15 m

R under Q-R-S-T

Rhododendron

Rhododendron eller rododendron som vi egentligen ska säga på svenska har jag ganska många av och de hör givetvis hemma under Q-R-S-T.

Du hittar rhododendron HÄR.

Ribes - vinbärssläktet

Ett släkte med långt fler arter än de vi normalt sett odlar i trädgården. Det finns ett flertal arter som är värda att odla bara för sin skönhets skull. Jag odlar en del av de som primärt ger oss ögonfägnad i trädgården.

longiracemosum - svansvinbär

SV och C Kina

Mycket långt utdragna, läckra blomstänglar i gulgrönt. Diskret men snygg blomning och dessutom en jag tänker är fin att skära av och driva under vårvintern.

April-Maj

x gordonianum

Ribes odoratum × sanguineum

Tvåtonade blommor i rödrosa och gult. Mycket vackra blommor.

150 cm?, maj

sanguineum 'White Icicle' - vit rosenrips

SV Canada - Californien

Rosenrips en populär buske under 70 - 80-tal som jag minns det, åtminstone minns jag det så från min tid i England. Ingen favorit efter det! Men så fick jag se en vitblommande sort... Små söta vinbärsblad. Det är en underbar och lättskött buske.

Maj, ca 2 m

S under Q-R-S-T

Salix - videsläktet

Ett stort släkte med många fina arter, varianter och hybrider för trädgården. De är örtfällande träd och buskar ibland mer örtliknande dvärgbuskar. Barken är gråaktig, slät eller skrovlig. Bladen är strödda och enkla med en helbräddad, naggad eller fint sågtandad kant. Släktet är så kallade tvåbyggare det vill säga han- och honblommor kommer på olika plantor. Blommor är samlade i axlika hängen. Alla blommor har nektarier och pollineras av insekter som lockas av de intensivt gula ståndarknapparna. Släktet är mycket viktigt för pollinatörer eftersom arterna blommar tidigt på våren är nektarn en viktig föda för alla typer av bin.

Arterna korsar sig lätt och det gör variationen stor och unga exemplar kan därför vara svåra att artbestämma med säkerhet.

Etymologi - Salix användes redan av Cato, död 149 f. Kr. Pilar och sälgar är andra namn som ofta används på arter i släktet.

Släktet är stort och förekommer i tempererade områden på norra halvkloet. I Sverige finns ca 20 arter de flesta i norra Sverige. Och i min trädgård finns några stycken under Q-R-S-T.

'Boydii'

Förmodligen en naturhybrid lapponum x reticulata

Låg till liten buske eller uppstammad till litet dvärgträd med upprätt växtsätt. Gulgröna videkissar i samband med bladsprickningen i april. Silvergråa ludna, senare mörkt grågröna, mycket små rundade och rynkade blad, unga skott är silvrigt grå och ludna

ca 80 cm

chaenomeloides 'Mt Aso'

'Mount Aso' är en flerstammig hanplanta med uprätt, brett växtsätt. Grenarna är silkeshåriga som unga. Bladen är avlånga, grågröna med vitluden undersida. Rödrosa, silkiga videungar från senvintern till tidig vår övergår i gråsvart och gult allt eftersom de åldras.

Jan - Mars, 4,5 m

eleagnos 'Angustifolia' - lavendelvide

C och S Europa samt mindre Asien

Växer upp till en medelstor buske ca 3 m hög eller om man istället vill stamma upp till ett litet träd. Grenarna är tunna och växtsättet är tätt och buskigt. Bladen är långsmala, linjära och med en gråaktig ovansida och vitaktig undersida. Barken på unga skott är rödbrun. I samband med bladutspringet får den slanka videkissar som lär dofta gott. Fungerar som dragväxt för insekter som bin och fjärilar till exempel. "Award of Garden Merit" (RHS)

Trivs i ett soligt till halvskuggigt läge. Trivs på de flesta jordar som inte är för torra. Kan formbeskäras eller stammas upp. Växer snabbt som ung.

> 3 m, april - maj

magnifica - praktvide

Praktvide, SV Kina

Bildar en stor buske eller ett litet träd med upprätta, styva grenar. Öppet växtsätt. Videkissar som blir 10-20 cm långa, i samband med bladsprickningen i april - maj.  Attraherar bin, fjärilar, humlor m. Fl.

Bladen är mycket stora mellan 10 och 25 cm långa och 7 till 12 cm breda. Formen är rundat oval och liknar magnoliablad. Bladen är blågröna med framträdande nerver och purpurfärgade kanter och skaft. De nya skotten är skinande purpurrosa. Ett träd som verkligen syns.

> 4 m, april - maj

Sambucus - fläder

Hyllebär, fläder - svenska namn på ett släkte som kanske främst används för saft. Men det finns flera fina bladvarianter av den vanliga flädern S. nigra.

Den andra arten som ofta hittas vild i Sverige är giftig men man ser tydlig skillnad på blomställningarna hos den. En liten och toppig blomsamling = racemosa = giftig.

De trivs i skuggiga lägen och vill ha en fuktig men väldränerad jord. Några kan odlas i södra Sverige.

nigra 'Black Lace'

En mörkt rödbrunbladig variant som ter sig svart planterad i solsken. Blommorna är rosa och om man gör saft av dem lär den bli rosa. Fast jag dricker inte saft

Juni, > 5 m

Sarcococca

Vackra vintergröna buskar med mycket tidig och ljuvligt doftande blomning så två fina värden som gör att de är värda ett försök.

Sötbuxbom ger en vink om att Sarcococca är ett släkte i buxbomsfamiljen, Buxacea. Ett släkte från Asien som innehåller knappt 20 arter.

De trivs i skuggiga lägen och vill ha en fuktig men väldränerad jord. Några kan odlas i södra Sverige.

hookeriana 'Winter Gem'

Storbrittanien

En relativt ny korsning mellan humilis och hookeriana och det är definitivt en ädelsten för trädgården. Röda knoppar som i sig är en fin kontrast öppnas och visar kritvita blommor. Doften är ljuvlig. Bladen är blanka, mörkt gröna och sitter längs tätt grenade grenar. Man får välja själv om bladen eller den underbara doften är dess starkaste sida kombinationen gör att busken är ovärderlig i en trädgården vintertid.

Lär kunna trivas i ett soligt läge, jag har inte prövat. Trivs i vanlig god trädgårdsjord. Behöver ingen skötsel eller klippning. Har börjat skicka utlöpare hos mig.

> 75 cm, februari - april

Sassafras

USA

Sassafras kan bli upp till 18 m i USA men jag har bara sett små träd. Många, späda grenar och en slät orangebrun bark som på äldre träd blir mättat rödbrun och djupt fårad. Alla delar av trädet är starkt doftande. Trädet är säreget i att det har 3 olika typer av blad. hela ovala, 2-delade och 3-delade någon enstaka också 5-delade. Bladen har släta kanter och blir 7-20 cm långa och 5-10 cm breda.  Små gula blommor med 5 kronblad på våren. Blåsvarta, äggformade frukter 1 cm långa. Får vackra höstfärger

albidum

USA

Sassafras kan bli upp till 18 m i USA men jag har bara sett små träd. Många, späda grenar och en slät orangebrun bark som på äldre träd blir mättat rödbrun och djupt fårad. Alla delar av trädet är starkt doftande. Trädet är säreget i att det har 3 olika typer av blad. hela ovala, 2-delade och 3-delade någon enstaka också 5-delade. Bladen har släta kanter och blir 7-20 cm långa och 5-10 cm breda.  Små gula blommor med 5 kronblad på våren. Blåsvarta, äggformade frukter 1 cm långa. Får vackra höstfärger

Skimmia - vinterbär

Välkänd växt som ofta säljs som krukad på hösten för att pryda krukor tillsammans med till exempel höstljung. Finns också ofta som snitt i blomsteraffären. Bladen är blankt gröna och avlångt utdragna men bredare än bladen hos Sarcocca. Blomknopparna sitter i avlångt rundade blomsamlingar väl synliga över bladen och ser ut som små kulor i grönvitt eller rött.Men den bästa egenskapen är nog ändå doften när blommorna slår ut.

Fungerar i zon 1 och ett gott läge i zon 2. Trivs i en fuktighetshållande, väldränerad och mullrik jord med lite lägre pH.

x confusa 'Kew Green'

Bildar en liten utbredd och vintergrön buske med aromatiskt doftande och brett ovala blad som blir upp till 12 cm långa. Får stora samlingar med små, doftande gröngula blommor på våren. Mitt exemplar doftar och doften påminner om liljekonvalj.

100 cm, april - maj

'Lillerød'

En selektion med grönvita blomklasar i knopp och vita blommor och bär. Lär vara härdigare än en del andra i handeln  och har fungerat bra ute hos mig i zon 2 flera säsonger.

75 cm, april - maj

'Rubinella'

Mörkt röda knoppar som när de öppnar sig visar vita blommor och kontrasten mellan blommande blommor och knoppar är väldigt fin. Att den dessutom blommar och doftar ljuvligt gör den väl värd att pröva i södra Sverige. 

75 cm, april - maj

Sorbus - rönn och oxelsläktet

Ett tacksamt släkte med träd som har snällare rotsystem än många andra. Och eftersom jag odlar många rhododendron behöver jag lämpliga träd som kan fungera som överståndare.

Odlingsvärdet finns i det vackra bladverket, vackert färgade bär och lysande höstfärger.

hedlundii 'Larz' - hedlundoxel

Ö Nepal - Bhutan

En vacker liten oxel med stora blad som har en silvergrå ovansida och en vit undersida med bronsfärgade nerver. Blommorna är vita och frukterna bruna/gröna. Vacker!

Den liknar S thibetica 'John Mitchell men LARZ har mer smalt udragna blad.

matsumurana - matsumuranarönn

Japan

Bildar en buske eller litet träd med släta grenar. Vinterknopparna är ungefär 1,3 cm långa och vackert rödvioletta. Bladen har 4 - 6 bladpar som bildar ett avlångt blad och som på håll åtminstone ser ut att tona i blågrönt.  Blomsamlingen är upp till 7,5 cm vid. Frukterna är röda, avlånga och cirka 8 mm långa. 

Maj - Juni

koehneana - pärlrönn

C Kina

Bildar ett litet flerstammigt träd eller snarare buske hos mig. Bladen är små men har ändå den vanliga rönnformen. Grenverket är mörkt brunt i färgen och ger en fin kontrast. Ganska små klasar med klassiska rönnblommor på våren följs senare av vita rönnbär.  De mognar på höstkanten och bildar en intensiv kontrast mot den intensivt mörkröda höstfärgen. 

cirka 4 meter och arten blommar i maj

KR5334

En insamling som inte artbestämts men som har stora blad och beskrivs som vacker där jag köpt den.

Leonard Messel'

Uppdragen av L.C.R. Messel 1949, Har fått RHSs AGM

Ett vackert, litet träd som bildar ett ovalt träd med upprätta grenar. Vinterknopparna är röda och bladen är ovanligt stora med många småblad. Får fantastiska höstfärger i orange, guldgult och ibland lila. Klasar med rosa bär.

3 x 2 meter efter 10 år

reducta - dvärgrönn

S Kina, N Burma

Krypande dvärgbuske med typiska rönnblad sammansatta av upp till 15 tandade blanka och mörkt gröna småblad. Bladen blir mörkt purpurfärgade på hösten. Små flockar av vita blommor följs av rosa till vita bär

Maj, 50 cm

SCHNEVERDINGER ROCK

Kompakt och liten rönn med ett  vackert bladverk som i utspringet också har vackra toner i orange till rosa. Små rönnar är väldigt odlingsvärda i mindre partier och de passar dessutom bra bland rhododendron.

thibetica 'John Mitchell'

Tibet

Ett vackert och storbladigt träd där bladen är täckta med ett silverfärgat filtlager som dessutom varar hela säsongen. Den får stora klasar med cremevita blommor som också följs av klasar med stora bruna frukter. Tänk ett rönnbär men betydligt större. Tycker bären är väldigt fina. 

Blommar i maj

vilmorinii - pärlemorrönn

En lövfällande rönn som blir upp till 6 m hög som träd.  Bladen är spetsliknande där varje blad har ett flertal bladpar. Höstfärgen är lysande purpurröd.

Bladen är röda men övergår i ljust rosa som mogna.

Namnet vilmorinii har arten fått efter en fransk horticulturist som verkade under 1800-talet - Maurice de Vilmorin.

Arten växer i en lång rad habitat - bergssluttningar, vägkanter och mixade skogar bland annat.

Stachyrus - pärlsvansbuskar

Ett släkte med lövfällande buskar från Asien som ingår i familjen Stachyurusacea.  En familj med ett enda släkte.

Buskarna blir upp till 3 m höga och ungefär lika breda. Bredden och ett välvt grenverk gör att den kan skapa en fontänliknande effekt.

Måste ha skyddade lägen i Sverige och kan egentligen bara klara bra lägen i sydligaste Sverige. Trivs i jord som är fuktighetshållande, mullhaltig och lätt sur.

praecox - pärlsvansbuske

Japan

Bildar en utbredd och dessutom gracil buske med slanka, ovala blad som blir 8 till 15 cm långa. Den får hängen som är upp till 8 cm långa och längs de sitter upp till 20 pärlformade knoppar. Den individuella blomman är liten, 8 mm, men ändå vacker i ljust gult och med en fin klockform. Mycket fin när den blommar på bar kvist under tidig vår. 

> 4 m, februari - april

stewartia - skenkamelia

Ett släkte med ca 20 arter små till medelstora träd. En del arter får en mycket vacker bark som äldre. 2 arter finns i USA och övriga i Asien. Bladen är fint tandade i kanten och dessutom spetsiga. Blommorna liknar enkla rosor med 5 kronblad som sitter ihop vid basen. Blommorna är rent vita till cremevita och fina..

Ett släkte med många fina kvaliteter - vacker form och ofta vacker bark, utsökta silkiga blommor och oftast vackra höstfärger allt det här gör därför  släktet till suveräna små ett träd.

De amerikanska arterna föredrar heta somrar. Medan de asiatiska klarar europeiska somrar bättre. Ett klassiskt woodland med höga överståndare är ofta idealt.

pseudocamellia - japansk skenkamelia

Japan

Ovala till elliptiska och fint tandade mörkt gröna blad. Bladen blir ca 10 cm långa och får mycket vackra gula till orange-röda höstfärger.

Bildar ett träd med rosa till rödbrun-grå bark som flagnar på äldre exemplar.

Blommorna är vita och kommer längs grenarna ensamma eller i par och de är ca 6 cm i diameter med cremegula ståndare.

Maj, 4 m?

rostratum 'Pink Form' - näbbskenkamelia

ÖC och Ö Kina

Ett upprätt eller till och med något bredväxande träd litet träd. Bladen är ovala och mörkt gröna. Höstfärgen är ofta lysande röd och mycket fin. Blommar på försommaren med med vita blommor som ser ut att vara översköljda i rosa. Det sista har jag inte upplevt däremot är det vackra fläckar i blommans botten. Blommorna är även stora och cirka 4 cm vida.

> 4 m, juni

serrata - grå skenkamel

 Japan

Ett elegant men också slankt, mindre träd med ljust gråbrun bark som flagnar på äldre träd. Vita, kamelialiknande blommor med gula ståndare. Bladen har vackra rödfärgade bladskaft och höstfärgerna kan vara mycket fina.

Maj, 4 m?

Styrax - storaxsläktet

Ett stort släkte med ca 130 ater i familjen Styraceae. Men här kan vi i bästa fall hitta två arter för odling i våra trädgårdar. Ur de här träden utvinns ibland också en vaniljdoftande essens för parfymtillverkning.

Storaxträd bllir med tiden nånstans mellan 2 och 14 meter höga. Bladverket är i sig självt under säsongen inte något speciellt men när hösten kommer får de flesta en underbar gul höstfärg.

Blommorna är klockformade, vita med 5 till 10 blad. De sitter dessutom i samlingar med 3 till 30 blommor beroende på art i öppna eller mer kompakta klasar som kan vara upptill 25 cm långa. Men även de doftande blommorna gör det här släktet mycket odlingsvärt.

Frukten som följer efter blomningen är också fin och bildar en rundad till päronformad och dessutom alldeles slät frukt.

Trivs i en lätt sur, mullrik men väldränerad jord. Vill ha ett soligt till lätt skuggat läge.

japonica - japansk storax

Litet träd som blir ca 7,5 m högt och ungefär lika brett. Bladen är brett elliptiska och upp till 9 cm långa och upp till 4 cm breda. Färgen är mellangrön till mörkt grön och bildar en lugn bakgrund. Höstfärgen är vackert gul och lyser verkligen upp.

Blommorna är perfekt klockformade och 2 cm vida. Färgen är vit men med lysande gula ståndare för vacker kontrast. Varje klocka hänger på en lång stjälk som ger blommorna ett sirligt intryck. Blommar i maj eller juni beroende på hur våren är och var man bor.

japonica 'Fragrant Fountain'

Rent vita blommor som är 2 cm breda och klockformade. Blommorna sitter dessutom i hängande klasar under grenarna. Doften är underbar.

Bladen är mörkt gröna, blanka och smalt avlånga och de kan bli upp till 8 cm långa men det har jag inte upplevt. Får en vacker gul höstfärg. Frukterna är ljust grågröna och rundade eller lätt päronformade. Relativt lätt att dra upp från frö men då kan resultatet bli något annat däremot är fröförökade plantor härdigare, det vill säga om vi drar upp de här i Sverige. 

För att få upp höjden på det här lilla och dessutom hängande trädet behöver mittstammen bindas upp tills trädet får önskad höjd. Har också ett luftigt växtsätt och solfjäderlika slanka grenar som gärna även hänger i grenspetsen.

Juni,

japonica 'Pink Chimes'

Mycket vackra och ljust ljust rosa dessutom något köttiga blommor med underbar doft. Bildar ett litet träd som jag har behövt beskära en del för att glesa ur det.

Juni,

obassia - storbladig storax

Kina, Japan och Korea

Bildar en stor buske eller ett litet träd men jag har köpt exemplar med en genomgående stam och inte behövt påverka. Yngre skott har en mycket vacker kastanjebrun och flagnande bark som sen övergår i blygrått.

Bladen är ljust gröna till medelgröna, stora och upp till 20 cm långa och brett ovala till och med nästan runda. De verkar nästan sammetsaktiga på grund av sin fjuniga undersida. Blommorna är vita och klockformade, 2,5 cm breda. Dessutom doftar de. Blommorna sitter i långa klasar i skottändarna. Klasarna blir upp till 20 cm långa alltså en mycket vacker blomning. Men man får ofta vänta ett antal år på den särskilt om exemplaret är fröförökat. Blommar i juni till juli.

Höstfärgen hos storbladig storax är dessutom lysande gul.

T under Q-R-S-T

Tilia - lindsläktet

Generellt har släktet grågröna och tydligt hjärtformade blad där bladkanterna dessutom är lätt vågade. Blommorna är creme till gul till gröntonade men ganska oansenliga. Men  blommorna och doften älskas av insekter och vem har inte hört om lindblomshonung till exempel.

Ett släkte med träd som ofta når en ansenlig höjd på upp till 35 meter. Men det finns namnsorter som blir lägre.

americana - svart lind

Centrala och östra Nordamerika, synonym T. neglecta

Bildar en ovalt rundad krona som liksom alla andra lindarter är lätt att känna igen vintertid. Arten har doftande, ljust gula blommor som sen övergår i små nötter som mognar på sensommaren. Har även vackra knoppar vintertid.

Bladen är stora, ovala och mörkt gröna ca 15 cm långa. De är även tandade och avslutas i en utdragen spets. Bladens undersida är ofta silverfärgad vilket ger arten en silvrik skepnad när vinden leker bland bladen. Men man behöver gott om plats för den här vackra linden.

> 30 meter, juni

cordata 'Lico' - skogslind

Ovanlig variant som ger ett bonsailiknande intryck. Funnen hos Girard Nursery, Ohio.

En dvärgform av skogslind med starkt hängande grenar. Bladen beskrivs som små, mörka och blankt gröna men jag upplever att bladen är mellangröna hela säsongen. Får en vacker gul höstfärg. Jag tycker den är jättefin i framkanten av en rabatt och den växer dessutom väldigt långsamt. Men tyvärr älskar rådjuren att beta den under vintern.

 

patyphyllus - bohuslind

Europa (Sverige), Turkiet - N Iran

Bohuslinden bildar stora kupolformade träd dessutom med en  rundad krontopp. Träden ger ett mörkt intryck med sina riktigt mörkt gröna men också stora blad. Bladen är ofta lite kupade med nedböjda kanter. Undersidan är även fint luden utmed alla nerver.

Juni, > 25 m

Har du frågor eller vill du besöka mig och trädgården? Skicka ett meddelande via kontaktformuläret HÄR

Om trädgården och dess bakgrund kan du läsa mer om HÄR och de olika planteringarna har jag samlat ihop så du kan läsa mer om HÄR