Mina rhododendron
Rhododendronkorsningar
- arter och gener som kan ge spännande resultat -
Rhododendronkorsningar odlar jag fler och fler av. Det är olika korsningar som gjorts av intresserade rhododendronmänniskor i syfte att få fram spännande och ibland ännu bättre sorter. Till exempel är djupt röda blommor lockande för en del. Och arterna med de vackraste röda blommorna är inte så härdiga i Sverige... Eller så vill man få de riktigt storbladiga arternas blad i korsningar som växer bra hos oss. Det är bara två exempel på hur man kan tänka.
Jag korsar inte själv men det är en fröjd att få kika i barnkamrarna hos duktiga rhododendronmänniskor jag har runt mig. Med tiden har ett flertal följt med hem dessutom och nu är de så många att de mår bra av en egen sida.
När man korsar
En kort introduktion till hur man läser korsningen. Mamman står längst till vänster, det är alltså den buske som tar emot pollen. Pollengivaren blir alltså pappa. Två sorter inom parentes är en korsning som sen har korsats vidare. några av de jag har är riktigt komplicerade. Jag tänker ödmjukt på tiden som gått åt från första korsningen till sista - den jag skaffat.
Frön
Man pratar om öppet pollinera = OP och det betyder att resultatet kan bli vad som helst. Man känner bara busken som man plockar frön från. CW = collected wild - det är frön som jag gärna sår om jag hittar. De är insamlade på arternas naturliga växtplatser och spännande i sig.
Kontrollerad pollinering = CP innebär att när blomman har svällt upp men inte öppnat sig så avlägsnas kronbladen. Därefter tar man pollen från en önskad pappa och för på det på pistillen. Sen förseglar man så att inte någon insekt kan förirra sig dit.
Du kan läsa lite om hur man resonerat kring korsningar och se bildexempel på kontrollerad pollinering hos Rhododendronsällskapet, västsvenska kretsen.
THE PICTURES ARE ALL PROTECTED BY © AND ARE NOT TO BE USED WITHOUT MY PERMISSION
aureum (DOT) x horareum
frön från ARS, American Rhododendron Society, sådda? av Jens Birk. Jag har inte hittat vad DOT står för. Korsningen borde ge låga, krypande buskar med blommor i gult-orange men det får framtiden utvisa
R. aureum är en krypande, kuddbildande art med ljusgula blommor på långa blomstjälkar. R. horaeum hittar jag inte som art utan som varietet citriniflorum v horaeum är en lågt växande buske. Kronbladen är orange-rödaktiga.
(brachycarpum x auriculatum) x ('Babylon' x auriculatum)
R. brachycarpum är en senblommande men också extremt härdig art. R. auriculatum en kraftigt upprättväxande buske med långa blad. Blommorna är stora, vita och doftande. En art som också blommar mycket sent - juli. De här två har korsats av någon. 'Babylon', har föräldar - calophytum x praevernum, är en hybrid med stora, vackert rosa blommor har sen korsats med auriculatum.
Sen har de här två korsningarna korsats med varann och resultatet, bladverket ser du i bilden. Blomning får jag nog vänta på
'Oberschlesien' x rex
Känner inte till bakgrunden.
'Oberschlesien' är en vacker bladplanta med R insigne som en förälder. R rex är en suverän bladplanta med mycket stora blad med vackert indument. Men rex kan vara lite svårodlad hos oss och många korsar den därför med andra vackra bladplantor i jakt på det bästa hos båda föräldrarna.
Korsningen har redan stora blad med ett vackert beigefärgat indument.
pachytrichum x pachytrichum
En så kallad self korsning. En art korsas med sig själv. Syftet kan vara att få fram ännu mer framträdande drag av det som gör busken intressant.
Fjunrododendron som arten heter på svenska är hyfsat härdig och har ett fantastiskt bladverk och vackra blommor. Så förhoppningsvis lite mer av allt det...
(wardii x proteoides DRS 05/595) x Rh 'Carmen'
R. wardii är en vacker gulblommande art och R. proteoides är en art med mycket små blad. Fröplantan har senare korsats med R. 'Carmen' som är i sin tur är en korsning mellan R. sanguineum ssp. didymum x R. forrestii ssp. forrestii som båda har mörkt röda och vaxartade blommor.
(yakushimanum x campanulatum) x rex
Rhododendron yakushimanum används av många när de hybridiserar. Det är en art som är mycket köld- och vindtålig. Den mår dessutom bra av en dos sol. Arten har dessutom mycket vackert bladverk och buskarna håller sig förhållandevis små. R. campanulatum har vackert klockformade blommor och långa, vackra blad. R. rex en av de mest storbladiga som finns men som bara är härdig i s Sverige.
yakushimanum x (tsariense x 'Queen Bee')
'Queen Bee' är en hybrid där R. tsariense ingår så i den här korsningen har man återkorsat 'Queen Bee' med en av sina föräldrar. Och i nästa steg är den korsningen korsad med R. yakushimanum. Hittills är det en vacker bladplanta men på senare tid har den blommat med ljust rosa blommor som bleknar till vitt. Bildar en liten kompakt buske.
[(yak x lacteum) x (yak x macabeanum)] x sinofalconeri
Här ingår flera arter som inte är härdiga hos mig. Framförallt gäller det R. sinofalconeri men även R. macabeanum som båda är tveksamt härdiga här. Men den har överlevt två vintrar nu och en av de, 23-24, skadade en del, faktiskt ganska många rhododendron rejält så jag hyser gott om den.
Den har mycket vackra blad som är mörkt gröna med en fin nervatur och ett ljust indument på undersidan. Dessutom är de stora.